HNO₃
Kyselina dusičná
Kyselina dusičná patří mezi hlavní anorganické produkty v chemickém průmyslu. Kyselina dusičná o koncentraci 50–65 %, též nazývaná slabá kyselina, je vedle čpavku hlavní surovinou pro výrobu dusíkatých hnojiv. Technologický proces výroby slabé kyseliny dusičné vychází v závislosti na tlakovém uspořádání provozu ze dvou postupů:
- monotlaká metoda
- dvojtlaká metoda
Jednotky využívající monotlakou metodu jsou charakterizovány nižšími investičními náklady, avšak provozní náklady (spotřeba/konverze čpavku a ztráty Pt-katalyzátoru) jsou mírně vyšší než u dvojtlaké metody. Jednotky s monotlakou technologií jsou obvykle realizovány na produkci do 900 t/den (vztaženo na 100% koncentraci kyseliny).
Jednotky s využitím dvojtlaké metody jsou náročnější na strojní provedení turbosoustrojí a jsou vhodné při vyšší výrobní kapacitě, což vyhovuje současnému trendu požadavků výrobců dusíkatých hnojiv. Investiční náklady jsou vyšší než u jednotek s monotlakou metodou, ale náklady na spotřebu surovin jsou podstatně nižší. Jednotky používající dvoutlakou metodu se projektují do kapacit okolo 1500 t/den (vztaženo na 100% koncentraci kyseliny).
Výběr metody závisí na požadavcích odběratelů produktu, na požadavku výrobní kapacity, na cenách vstupních surovin, katalyzátoru, energií a specifických požadavcích vyplývajících z lokálních podmínek, legislativy nebo přání zákazníka. Rozsah kapacity výroby kyseliny je obvykle 70–110 % nominálního výkonu výrobní jednotky.
TECHNOLOGIE
Jednotky na výrobu kyseliny dusičné nabízené společností CASALE PROJECT jsou založeny na technologii poskytované její sesterskou společností CASALE SA. (Švýcarsko) www.casale.ch
ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI
- Vysoká flexibilita jednotky, 70–110 % nominálního zatížení
- Kapacita jednotky: 600–1500 t/den
- Nízká spotřeba vstupních surovin: do 284 kg čpavku na tunu 100% kyseliny
- Export páry: 600–700 kg na tunu 100% kyseliny v závislosti na energetickém uspořádání provozu